Jak zadávat fandom

Obrázek uživatele sos

Abychom mohli drabble jednoduše třídit a vyhledávat podle fandomu, je povinné u každého drabble zadávat název fandomu do políčka Fandom. Protože tato položka slouží k automatickému třídění, je nutné řídit se určitými pravidly.

Základní pravidlo zní - do políčka Fandom se uvádějí fandomy pokud možno jednoduše a jednoznačně. Další informace o fandomu můžete uvést přímo v záhlaví drabble, tam se kreativitě meze nekladou.

Dřív než fandom zadáte do políčka, podívejte se do Seznamu fandomů, zda je tam již uveden a pod jakým názvem.

  • Jestliže je váš fandom již uveden, užijte shodný název a nezavádějte nový. Pozor na překlepy!
  • Jestliže váš fandom dosud uveden není, zapište jej do políčka pod drabble v podobě, která je užívaná a oblíbená v české fan komunitě. Existuje-li zavedený český název, dejte mu přednost (Šmoulové, nikoli Smurfs). V některých případech je však anglický název přijatelnější (Star Wars, Doctor Who),

- Jedná-li se o knižní předlohu, uveďte název knihy, nikoli autora (Rozum a cit, nikoli Jane Austenová).
- Jedná-li se o sérii filmů, seriálů či knih, uvádějte pouze zastřešující název (Star Trek, nikoli Star Trek - Hluboký vesmír Devět; Letopisy Narnie, nikoli Kůň a jeho chlapec).
- Jestliže píšete na obecnější téma (Pohádky, Mýty apod.), užijte pokud možno obecnější název fandomu, aby jej pak mohli užít i ostatní. Raději "Pohádky" než "Pohádka o Šípkové Růžence", raději "Severské báje" než "Mýtus o Lokim". Jestliže už podobný nadřazený fandom existuje, užijte jej.
- Jestliže píšete crossover apod., můžete uvést do políčka dva fandomy, oddělené čárkou (ne lomítkem!). Drabble pak bude dohledatelné pod každým z nich.
- Má-li váš fandom čárku přímo v sobě (např.: Černá kočka, bílý kocour), vynechte ji nebo nahraďte kupř. středníkem. Čárka slouží jako rozdělovník polí, takže by vám z jednoho fandomu udělala dva.

  • Jestliže píšete drabble, které je vaším originálním výtvorem, navrhujeme následující:

- Píšete-li drabble na vlastní fikční svět, který jste si nějak pojmenovali, užijte název tohoto fikčního světa (zvlášť jestli počítáte s tím, že drabble bude více než jedno).
- Píšete-li drabble na vlastní fikční svět a předpokládáte, že bude jediné, užijte fandom "Originální".
- Píšete-li drabble na téma “reálný život” užijte fandomů “Ze života” nebo “Krutá realita”, podle toho, co je vašemu srdci a tématu drabble bližší.
- Píšete-li drabble na téma “reálná historie” (+ její AU varianty) užijte fandomů “Historie”, případně “Děsivé dějiny”, podle toho, co je vašemu srdci a tématu drabble bližší.
- Píšete-li drabble na téma "reálná/originální budoucnost" užijte fandomů "Budoucnost", případně "Krutá budoucnost" podle toho, co je vašemu srdci a tématu drabble bližší.
- Jestliže je pro pointu vašeho drabble důležité, aby fandom zůstal v tajnosti, napište ho do políčka "Neviditelný fandom" v zadávacím formuláři.
- Neužívejte prosím v názvech fandomů smajlíky ani podobné neobvyklé znaky nebo jejich kombinace. Nepoužívejte ani čárku (jestliže jí nechcete oddělit dva fandomy, viz výše).
- Jestliže nic z výše uvedeného se na váš výtvor nehodí, užijte při zadávání fandomu selský rozum.
- Jestliže máte pocit, že jste fandom zadali nesprávně nebo nevhodně, můžete ho kdykoli opravit.

Povzbuzujeme vás, abyste fandom uváděli i v záhlaví svého drabble, jestliže to pokládáte za dobré nebo vhodné - například proto, že úvodní znalost fandomu pomůže čtenáři pochopit pointu drabble, nebo proto, že chcete svůj fandom nějak specifikovat (AU, konkrétní díl knihy či seriálu, bližší informace o vašem originálním fikčním světě atd.).

Komentáře

Obrázek uživatele Aries

utajování fandomu bude asi žádoucí, takže jen jestli jsem to dobře pochopila: do chlívečku pro fandom dole pod drabletem se napíše "utajený" a fandom jako takový se dá neviditelně až do chlívku k vlastnímu drableti, jo?

Obrázek uživatele Danae

Přesně tak! Možná jsem to nezformulovala dost dobře, kdyby tě napadla jasnější formulace, sem s ní!

Obrázek uživatele Aries

napište do políčka fandom slovo “Utajený” a název fandomu uveďte do jako záhlaví k textu drable neviditelným písmem (mezi tagy /bude doplněno/).
Třeba takhle? Ono to chlívek sem a chlívek tam nezní tak elegantně ;-)

Obrázek uživatele Danae

To je ono, hned to vyměním!

Mezi seznamem fandomů máme ještě "originální", ale tady není zmíněno, kdy ho uvádět.

Obrázek uživatele Danae

To je fakt. Co byste řekli formulaci: Když si vůbec nevíte rady, použijte fandom "Originální"? Nebo ho úplně zničit?

Obrázek uživatele Aveva

Já bych ho neničila, když si člověk neví rady, tak se hodí :o)

Obrázek uživatele Aries

Nechte ho tam. Název "originální" se ujal naprosto spontánně a všichni loni i předloni pochopili, co tím chtěl básník říci. Když to zrušíte, nastane akorát to, že lidi budou zase psát originální, zatímco rubrika "vlastní námět, který nespadá do žádného oficiálního ani soukromého fandomu" zůstane poloprázdná.

Originální by se v podstatě dal použít u bodu: píšete-li drabble na vlastní fikční svět, který jste si nějak pojmenovali, užijte název tohoto fikčního světa (zvlášť jestli počítáte s tím, že drabble bude více než jedno).
Originální by dali, kdyby se nechystali psát další drabble, neměli by ani svět nijak pojmenovaný. Prostě na dané téma něco sepsali a nehodlají se tomu dále nijak věnovat.

Možná jsem i přemýšlela, že by jsme měli taky upozornit, že když si někdo vymyslí svůj vlastní svět, pojmenuje ho a chce teda o něm psát i dále, tak by měl uvést poznámku, že se jedná o jeho originální fandom. Někdo si totiž může myslet, že se jedná o nějaký oficiální fandom a pak bude zbytečně hledat na netu.

Obrázek uživatele Danae

Jo, to jsou všechno dobré podněty, nějak to tam strčím.

Obrázek uživatele Aries

Já bych originální určitě nechala, něco jako synonymum pro "žádný chlívek". Pokud bude někdo psát na vlastní fandom, dá si logicky záležet na tom, aby ho nazval dohledatelným způsobem, takže i kdyby v seznamu letos nebyly odkazy na doplňující informace, google to jistí. No a když nic nenajde, protože autor vlastní fandom nazval třeba "ňáká česká škola" místo "Budeč", nebo protože prostě nikde na internetu nic nevisí, tak se ho vždycky případný zájemce může v komentáři zeptat, čímž autor získá komentík, čtenář informace a spokojený budou všichni.

Obrázek uživatele Danae

Zapracováno :)

Obrázek uživatele Keneu

Crossover dvou fandomů jsem z návodu pochopila, ale co když jich bude více (moc)? Půjde to nějak označit, nebo prostě bude třeba je vypsat?
Dík.

Obrázek uživatele Danae

Myslím, že v případě skutečně velkého crossoverového šílenství můžeš klidně zavést fandom Multicrossover nebo něco podobně výstižného :)

Obrázek uživatele Blanca

Co když v rámci "jednoho fandomu" diferencuji? Například Sherlock Holmes je pro mě knižní, zatímco seriálový je BBC Sherlock nebo prostě Sherlock? Můžeme na to založit "zvláštní chlíveček"? nebo to prostě hážeme do jednoho pytle a specifikujeme maximálně v záhlaví?

Obrázek uživatele Danae

To je hodně dobrá otázka, zrovna ten Sherlock je hodně hraniční případ, má osobité zápletky i vedlejší postavy... Osobně bych asi nebyla proti, když by se vytvořil samostatný fandom, třeba "Sherlock BBC".

Pokud máme rozdělené fandomy "Historie" a "Děsivé dějiny", nevidím důvod, proč by se nesměl dělit Sherlock a Sherlock Holmes.

Obrázek uživatele Danae

Ejmen! Tak já ho tam rovnou strčím :)

Jeste mi tam chybi Aldorma... Predpokladam, ze i letos se bude hojne psat... Ale kdyztak ji zalozime.

Obrázek uživatele Danae

Založte! Tohle je jen ubohoučký seznam pro začátek...

tu stále nejsou. Prosím o doplnění, akutně je potřebuju.

Obrázek uživatele sos

Bohužel se nám je zatím nedaří technicky vyřešit. Snažíme se.

Obrázek uživatele Danae

Jsou tu :)

Obrázek uživatele Marek

Ve fandomech, je fandom Píseň ledu a ohně... ale to není fandom. To je druhá část knihy Game of Thones (Hry o trůny...)

Obrázek uživatele Bilkis

Je to správně, Hra o trůny je první částí ságy Píseň ledu a ohně (následují Střet králů, Bouře mečů, Hostina pro vrány a Tanec s draky viz třeba Wiki)

Obrázek uživatele Marek

Jedná-li se o sérii filmů, seriálů či knih, uvádějte pouze zastřešující název (Star Trek, nikoli Star Trek - Hluboký vesmír Devět; Letopisy Narnie, nikoli Kůň a jeho chlapec).

Chápu to takhle, všechno co je o GoT jde pod položku GoT ne Píseň ledu a ohně, Tanec s Draky, Střet králů apod...

Jinak pokud to myslíš takhle jako že se to celé jmenuje Píseň ledu.. hmm je to fakt ale zeptej se tak kohokoli vždy ti řekne GoT (protože takhle to každej zná :D)... ale teď sám nevim D:

Obrázek uživatele Danae

Myslím, že Píseň ledu a ohně bude v tomhle případě asi vhodnější zastřešující název, který si vybral sám autor. To, že většina lidí slyší hlavně na GoT/HoT je dáno především tím, že se tak jmenuje seriál, který literární ságu, repektive její první část, zásadně proslavil.

Je to tak. Celá série se jmenuje Píseň ledu a ohně, GoT je pouze název první knihy (á la Společenstvo Prstenu) a seriálu.

Obrázek uživatele Marek

Ano... máš pravdu .. :-) Jen mne to napadlo když jsem tak koukal, co se už napsalo...

Obrázek uživatele neviathiel

Sice jsem si poctivě přečetla návody, ale někde ze začátku jsem kdovíproč oddělovala "fandomy" lomítky místo čárkami (ono to svádí, značí se tak crossover). Chybu jsem opravila a nadále to neřešila, ale jak jsem jednou projížděla nová drabblata, jsem si všimla, že totéž udělali i další lidé.

Dalo by se na to prosím nějak tady v návodu na zadání fandomu upozornit? Tj. "oddějulte je čárkami (ne lomítky!)"?

Obrázek uživatele Danae

Ok, to stojí za pokus :)

Obrázek uživatele Charlie

Omlouvám se, napsala jsem do fandomu "Já, padouch", protože jsem přeskočila část o přiřazování drabble do dvou fandomů (zatím jsem psala vždycky jen jeden fandom). Můžu někoho poprosit, aby fandomy "Já" a "padouch" smazal? A možná by čárka mohla být konkrétně zmíněná u používání nevhodných znaků a smajlíků :)

Obrázek uživatele Danae

Díky za podnět, zrovna dnes jsme na problém čárky narazili v podobné souvislosti (při zadávájí tématu). Smažu a strčím do návodu.

-A A +A