Časový posun
Praha, 965 nebo 966
Město Frága je vystavěno z kamene a vápna a je v zemi Bújima největším městem co do obchodu.
Místní lidé jsou občas laskaví a k snědku mi nabízeli skořicové sladké pečivo pečené na silné tyči, které se dá koupit všude.
Kromě místních obyvatel město oplývá návštěvníky ze zemí Anglů i z říše Liao. Zejména na ně se místní těší, po mně dívali se divně.
Zvláštní mi přišel způsob, jakým místní platí. Za jeden kírát směňují deset šátečků z lehké látky, které nejsou než k placení. Když jsem ale toužil také proměnit své mince, dali mi šátečků jen šest.
Zvláštní kraj
Inspirováno cestopisem arabsky mluvícího židovského kupce Ibrahima ibn Jákuba, který v šedesátých letech desátého století navštívil mimo jiné Čechy a podal nám o nich zprávu, ze které se mimo jiné dozvídáme, proč se v češtině nazývají finanční transakce podle plátna.
Ibrahim svůj cestopis nepsal v první osobě, tak snad mi odpustíte malou historickou nepřesnost (na ty velké se ani neptám) kvůli dodržení pravidel.
Město Frága je Praha, země Bújima jsou Čechy (Bohemia), ale vlastně i Česko, neboť Ibrahim podrobnosti nerozlišoval a psal, že Bújima končí až u města Kráková. C
Co jsou zač ti Rusové, nevím, Ibrahim rozlišoval Slovany a Rusy, tak není nemožné, že by těmi Rusy byli seveřané ("vikingové"), kterým se na východ od nás (kde založil pár států) říkalo právě Rusové.
Kírát je pak mince, na kterou Ibrahim přepočítával ceny.
- Pro psaní komentářů se přihlaste.
Komentáře
geniální
geniální
Úžasné zajímavé, to jsou věci
Úžasné zajímavé, to jsou věci!
Hned jsem poznala:-)
Hned jsem poznala:-)
Tak už v tej dobe existovali
Tak už v tej dobe existovali v Prahe tie zmenárne, kde zdierali neznalých turistov? :D
Hned u první věty jsem si
Hned u první věty jsem si tipla správně, ale spoustu zajímavostí jsem nevěděla. Díky za ně.