Z deníku zlomatky 22
NESOUTĚŽNÍ!
Jak se dělají děti mi nikdy nikdo nevysvětlil. Ani nemusel, velké množství domácí fauny se o to postaralo za rodiče. Bohužel mi tak nikdy nikdo nevysvětlil, jak zařídit, aby děti nebyly. To jsem si musela zjistit sama. V pozdějším věku vysmívané Bravíčko posloužilo docela dobře. I když by byla lepší nějaká stať o veverkách.
Blbé je, že teď, když mám sama dítě, se děsím okamžiku, kdy se mě zeptá. A co já jako s tím? Chtělo by se mi to nechat na otci, ale tomu jsem musela vysvětlit, že si za kluka může on, když já ten Y chromozom nevedu.
Já úplně nevím, jak to s těmi chromozomy je. Ale selský rozum mi říká, že když mám dva X, tak Y prostě nepředám.
- Pro psaní komentářů se přihlaste.
Komentáře
Mě v tom rodiče taky nechali
Mě v tom rodiče taky nechali se plácat, ale to základní mi jednou na prvním stupni ZŠ osobitě řekl bratr, sám od sebe. K tomu ještě nějaké hezky barevné obrázky orgánů a pak taky dětí v děloze v knížce Lidské tělo, ale tomu jsem dlouho moc nerozuměla. Ale od toho výkladu už pro mě některé pohádky nebyly tak nevinné, když se tam mluvilo o manželích, co stále nemohli mít děti, představovala jsem si, jak se asi snaží a nic.
Myslím, že tohle je tak
Myslím, že tohle je tak trochu noční můra každého rodiče. Mně aktuálně stačí vysvětlování, že maminka má v bříšku miminko. Zatím nemám pocit, že by to do jeden a půlročního mozečku protejkalo. Ale třeba mu to sepne, až budu ještě o fous kulatější a třeba bude moct sourozence už i cítit skrz. No na tý otázky vzniku už se taky těším. :D
dodnes si vzpomínám na
dodnes si vzpomínám na tříletého syna s čerstvou zkušeností narozené ségry, který se nedůvěřivě koukal na miminka dvojčat.
"Jaktože sou dvě?"
"Jejich maminka měla v bříšku dvě miminka."
"Ty se tam nemohly vejít!"
Hele, až se zeptá, tak mu to
nebojte se toho, holky, ono
nebojte se toho, holky, ono to fakt není žádné drama - většinou to tak nějak vyplyne ze situace a pokud se dítě nezeptá na rušné ulici, je to dobrý :-D (u nás stěžejní otázky zatím padly naštěstí vždycky doma) - menšímu dítěti stačí méně informací (některá zvířátka snášejí vejce, některá rodí mláďátka, která měla předtím maminka v bříšku - u lidí varianta dvě) a až bude chtít vědět víc, tak se doptá ;-)
Heh.:-)
To máš tak. Lidský genom má 23 párů chromozomů, poslední z nich se nazývá gonozomy neboli pohlavní chromozomy. To jsou právě ony X a Y,které zodpovídají za pohlaví. Žena má 2 X, muž kombinaci XY. Chromozony se dělí při vzniku pohlavních buněk, takzvané meióze (normální buňky se dělí mitózou, ale to je zase jiný příběh). Muž má pak ve spermiích buď X nebo Y. No, a pak už záleží jen na tom, která pronikne do vajíčka (to má vždy X) jako první.
Stačí takovýhle výklad?
(Myslím, že mít já děti a tohle jim říct, tak se vnoučat nedočkám.;-D)
:D jo, to je vždycky takové
:D jo, to je vždycky takové okamžiky pravdy :D
To dáš, neboj :)
Mohu ti potvrdit, že za chlapečka vážně může tvůj muž (XY). Taky mne vždy nakoply řeči známých - nedala mi syna, mám jen děvuchy.
Kdo to může svádět na ženskou je jen kohout, protože u ptáků jediných je to přesně naopak - samičky jsou XY a samečci XX.
Mají recht. Lepší si vysedět další slépky než tucet kohoutů na smetišti :)
To jo. Až z toho mrazí, jak
To jo. Až z toho mrazí, jak prakticky po celé dějiny byly ženy obviňovány více nebo méně z toho, že neporodily svým mužům děti toho pohlaví, co chtěli, a přitom to bylo naopak. Týjo, s těmi ptáky, to je fakt pozoruhodné.
Tak ono sice jo, chromozom Y
Jojo prej jo. A taky si může
Jojo prej jo. A taky si může říct, že tenhle měsíc nemá na nějaký techtle mechtle náladu a zkuzte to příště kluci. Takže je to rukou společnou a nerozdílnou. :D
Nejen kohout.;-)
Typ Abraxas - determinace pohlaví u ptáků -, označovaný spíše ZZ(samec) a ZW (samice,) mají i některé ryby, někteří plazi, obojživelníci, ojediněle rostliny.;-)
Když to tak čtu, tak je mi velmi líto, že letos nepíšu Sbírky, u tohoto tématu bych se vyřádila. Už jen ta představa, jak Daniel von Drak vysvětluje nějakému žáčku determinaci pohlaví. Drosophila (ta je obecně savčí), ptačí Abraxas (ZZ/ZW), typ Protenor (X0/XX; ploštice, rovnokřídlý hmyz) a nebo typ vela, kde je to podle jiného klíče (1n a 2n, podle sad chromosomů).
Být dobré téma, tak si ty sbírky ještě střihnu.:-DDD