Král Karel IV. se rád účastnil turnajů a rytířských klání. Jelikož za to byl ale často kritizován církevními představiteli, většinu svých soubojů na kolbišti vybojoval v utajení, nebo pod pseudonymem.
V říjnu roku 1350 jej ale tato zábava téměř stála život. Při turnaji v Itálii byl zasažen dřevcem soupeře do přilby, což Karlovi způsobilo komplikovanou zlomeninu dolní čelisti. Pád z koně na hlavu, který ihned po zásahu následoval, navíc způsobil vladaři vážné zranění mezi 3. a 5. obratlem krční páteře. Následky těchto zranění by byly velmi vážné i v dnešní době, natož v polovině 14, století.
Zranění čelisti a páteře způsobily okamžitý, velmi silný otok jazyka, celé oblasti úst a krku. Tento otok téměř úplně uzavřel cesty dýchací a polykací a postižený se začal dusit. Dalším z následků zranění bylo kompletní ochrnutí těla od krku dolů.
Přežít tyto závažná zranění se Karlovi podařilo především díky dvěma faktorům: 1) jeho vynikající fyzické kondici a 2) zásahu lékařů přítomných na turnaji. Ti měli se zraněními z turnaje naštěstí evidentně bohaté zkušenosti a pomocí silného tahu za vlasy se jim povedlo srovnat krční páteř zpět. Následně musel lékař srovnat a sdrátovat zlámanou čelist, ošetřit okostici, potrhané sliznici i kůži.
Po deseti dnech se vladař zotavil natolik, aby byl schopen dlouhé cesty. Bylo totiž velmi nebezpečné setrvávat v Itálii, která nikdy nebyla Karlovi IV. přátelsky nakloněna a nyní byla ve hře čest a majestát muže, jenž měl v té době císařskou korunu na dosah ruky. Družina Karla tedy dopravila do Čech na „rekonvalescenční pobyt“ na hrad Bezděz. Zde Karel setrval téměř šest měsíců, než se alespoň částečně zotavil, aby byl schopen návratu ke dvoru a svým vladařským povinnostem.
Tato událost mocného panovníka změnila na těle i na duchu. Vlivem zranění páteře chodil Karel IV. až do konce života přihrblý s hlavou lehce nachýlenou na stranu. Zároveň se z muže, kterého bychom mohli bez nadsázky označit jako playboye (bolékal se dle poslední módy, holdoval bujarému životu, provozoval adrenalinové sporty i na zapřenou,…) stal člověkem velmi zbožným a spirituálně založeným. Zde můžeme vidět počátek sbírání ostatků svatých a odklon od světských zábav ke spirituálnímu životu.