Pár vysvětlení pro rýpaly: Španělé v době třicetileté války už nebyli žádnými nováčky v Novém světě, v 16. století proběhlo mnoho expedic, z nichž nejznámější byla ta Hernanda de Sota, prvního bělocha, který překročil Mississippi. Ať už se Alejandro coby jinoch dostal do Ameriky a na jednu z nich, nebo se učil od někoho, kdo ty výpravy zažil (což sám nevím - dobrodružství tohohle chlapíka předtím, než se zúčastnil války v Čechách, nemám vůbec rozmyšlená, a jen pomalu se vybarvují), mohl klidně znát způsoby, jakými se pohybují domorodci v zasněžených lesích a horách Severní Ameriky - jak udělat přístřešek a ohniště, jak udělat sněžnice... I když nám to na první pohled při představě španělského Karibiku a Mexika přijde zvláštní.
Těšínské ručnice byly krásné a velice přesné kolečkové pušky (s drážkovanou hlavní). Vyráběly se, jak název napovídá, převážně ve Slezsku. Většinou je malá ráže 8 až 10 mm (tehdejší mušketa měla zpravidla 18 mm a arkebuza 16 mm a obě taky hladkou hlaveň, byly tedy velice účinné, ale také nepřesné) předurčovala k lovu ptactva a drobné zvěře a střelbě do terče, není však vyloučena i zbraň větší ráže, která by pak byla použitelná i k boji. Protože se drážkovaná předovka nabíjí pomalu, pak spíše k úkladné střelbě ze zálohy. Což něco napovídá o záměrech naší dvojice, ať už nesou depeši pro polskou šlechtu či samotného krále (a zbraně jim umožní zbavit se případné švédské hlídky), nebo byli vysláni pod rouškou války odstranit někoho, kdo je Habsburkům nepohodlný. Jak to bude, uvidíme - podle toho, jak inspirativní budou další témata... :)
Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze je nejposvátnější místo katolického Polska (dřív ho také poplenili čeští husité ;) ), v 17. století to byl opevněný klášter, který Švédi obléhali od 18. listopadu do 27. prosince 1655, kdy s neúspěchem odtáhli.