Zkušenost exilu

Obrázek uživatele Apatyka

Včelař

MILA MARUSKO PRIJED NA NEDELI – K VECERI SVICKOVA A TVUJ MILOVANY KOLAC – PREDTIM POMOC S VYKLIZENIM PUDY – MOZNA POROSTOU I HOUBY – TETA LADA
DORAZIM RANNIM VLAKEM – VECER MUSIM ODJET – RANO PREDNASKY – MARIE

MOC DEKUJEME ZA POMOC – TY ULY BYCH SAM S MAMOU NEPRESTEHOVAL – ALE HORELY VYBORNE – EDA
NENI ZA CO – SKODA JICH – KDYBY NEZPLESNIVELY MOHLY SE JESTE HODIT – ALE STRYCEK MUSEL BYT SILAK – JESTE TED ME BOLI ZADA – MARIE
JEDEN JSEM ZKOUSEL ZVAZIT – MEL PRES 45 KG – UF – EDA

Obrázek uživatele Apatyka

Zkušenost exilu

Po bolševické revoluci z Ruska odešly statisíce lidí. V mladém Československu se rozeběhla Ruská pomocná akce a několik desítek tisíc těchto exulantů se zde usadilo. Někteří na pár měsíců, jiní zde založili rodiny a strávili tu celý život.
Kdo byli? Jak žili a jak poznamenali tvář české (i světové) historie?

Zkušenost exilu byl původně název výstavy o emigrantech konané v roce 2017 v letohrádku Hvězda.

Obrázek uživatele Apatyka

Na rozloučenou

Úvodní poznámka: 

Závěr letošního volného metaseriálu, tj. rozhovoru Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Na předchozí navazuje jen volně.

Písničku?

Drabble: 

„Uzavřeno, konec, finite incantatem,“ usmívám se. „Poslední drabble, téma rovnou od Glorie, co víc si přát…“
„Třeba hodnější a ke své autorce laskavější postavu. Zdravím Ryu!“ zajiskří Adelaidě v očích.
„Ovšem. Ale to bych pak měla klidný a pokojný duben, což nelze připustit,“ odvětím, vychutnávajíc si tentokrát vlastní jedovatý podtón. Koneckonců, kdy jindy než dnes.
„Ale stejně vám budu chybět.“
„To nepopírám. Protože: ‚Na časy blýská se a my stále dál táhnem ten dřevěnej prám‘, “ zanotuju, jen malounko falešně, a zvednu šálek horké čokolády (zdravím všechny týrané postavy z letošních seriálů a poloseriálů) k přípitku. A zbytek? Vždyť to znáte…

Závěrečná poznámka: 

A kdo čeká tradiční historické okénko, tak se letos nedočká ;) Protože... Slovanský ústav AV ČR veřejnosti zpřístupnil internetovou databázi ruských emigrantů v meziválečném Československu. Jedna ze sekcí zahrnuje hesla z již několikrát zmiňovaného/propagovaného biografického slovníku, druhá články emigrantů v čs. periodikách. Pokud budete mít náladu a čas, zkuste si ji projít. Vážně stojí za to!
Vzhledem k tomu, že letos historická linka nebyla jediná a měla jsem dost práce se školou, vycházela jsem prakticky jenom z ní, a proto vás odkážu na příslušné heslo.
Literární legrácky vycházely především ze skript Peterkových (to číst nechcete) :)

Moc děkuju všem, kteří četli. Dvakrát těm, kteří okomentovali. A třikrát těm, kteří komentovali pravidelněji, neřku-li pravidelně <3
Chtěla bych přidat ještě jedno mimosoutěžní a mimoseriálové, ale kdyby to neklaplo, tak tradiční: V květnu a za rok (snad) na počtenou!

Obrázek uživatele Apatyka

S úsměvem

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Na předchozí navazuje jen volně.

Doplňuji si téma: DMD č. 27 pro 27. 4. 2024. Téma: Soutok, díky.

Drabble: 

Adelaida stojí u okna, usmívá se a poprvé za celou dobu vypadá opravdu spokojeně.
„Rodinu – máme. Studium – máme,“ začínám rekapitulovat. „Pedagogickou kariéru – máme. Život během první světové a občanské války – máme. Konstantinopol – máme. Život v Československu – máme. Druhou světovou válku a následný odchod k dceři do Belgie – velmi přibližně, máme.“
„Co dělat; relevantní informace chybí…“
Stružky jednotlivých drabblat se stékají dohromady, aby vytvořily portrét jedné ženy. Obyčejné. Nevšední.
A mezi řádky, jako když se teplá a studená, sladká a slaná voda nechtějí smísit, se proplétá stín jiného příběhu. Snad veselejšího. O jedné svéhlavé postavě a její autorce. O limitech fikce.

Obrázek uživatele Apatyka

V hlavě

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Na předchozí navazuje velmi těsně, poprvé a naposled v rámci téhle série.

Drabble: 

„Předloni jste psala o Grigoriji Širjajevovi, vzpomínáte? Hned několik drabblat jste věnovala jeho vztahu s první manželkou a dcerou. Tu manželku i povahu jejich vztahu jste si zcela vymyslela! A ze starého cholerika udělala laskavého, klidného biootce, který předběhl svou dobu o dobrých sto dvacet let!“
„Tak už toho přece nechte.“ Zvedám ruce nad hlavu, udolána argumenty. Možná Adelaidinými, možná vlastního svědomí. „Že jsem si Naděždu vymyslela a jeho vztah k Julii upravila, jsem přece přiznala. A příště budu opatrnější. Přinejmenším v mojí hlavě jste vás, postavy, a vaše předobrazy dokázala separovat dokonale. Smír?“
„Smír. A mohly bychom si tykat.“

Obrázek uživatele Apatyka

Po vůli

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. S předchozím prakticky nesouvisí, zato další na ně bude navazovat dost těsně.

Drabble: 

„Domnívám se – a doufám, že se vás nijak nedotknu, když budu mluvit zcela otevřeně – že jste nesplnila naši dohodu. Věnovala jste se životu mého historického předobrazu. Dobře, měla jsem to očekávat, ostatně jste to i čtenářům slíbila. Nicméně veškeré mé snahy zavést jasnou dělicí čáru mezi fikční postavou a (kdysi) živým člověkem jste buď smetla pod koberec, nebo obrátila v žert. Zcela vědomě tuto hranici stíráte, ač velmi dobře víte, že chování vašich postav mnohdy příliš nekoresponduje s charakterem jejich předobrazů. Aťsi v dobré víře, aťsi po vůli tématům! Jste lhářka!“
Mlčím. Co bych říkala, když má ve všem pravdu.

Obrázek uživatele Apatyka

S vášní

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. (rozhovor?) Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. S předchozím prakticky nesouvisí.

Drabble: 

Netuším, jestli paní A. V. Žekulina holdovala vínu, zato jsem si naprosto jistá, že se s vášní účastnila společenského života. Osoba samostatně veřejně činná. Politička. Aktivistka? Z dnešního pohledu nejspíš ano. Posuďte sami:

předsedkyně Jednoty ruských učitelských organizací v zahraničí;
místopředsedkyně Ruské pedagogické kanceláře;
zakladatelka Spolku péče o ruské děti;
členka Jednoty ruských emigrantských studentských organizací v ČSR…

To je výběr méně než poloviny z hroznů organizací, spolků a škol, jichž byla zakladatelkou, členkou, ředitelkou, místopředsedkyní či předsedkyní.
Její dubnová protějška, jsouc výplodem mé fantazie, ji bohužel nenapodobuje. Přejala mojí introvertní povahu a už několikátý den se odmítá drabblení účastnit.

Závěrečná poznámka: 

Kdybych sem měla vyjmenovat všechny organizace, školy atd., se kterými měla aktivně co dočinění, nestačilo by mi celých sto slov!
Slovo protějška není překlep, ale pokus o ženský rod slova protějšek. Ještě, že je ta čeština tak pružná :)

Obrázek uživatele Apatyka

Za čas

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Hodně meta, s předchozím prakticky nesouvisí.

Drabble: 

„Existují krátkoperiodické, dlouhoperiodické a jednonávratové komety,“ začínám tentokrát já. Adelaida mlčí a mračí se jako čert.
„Naprosto nechápu, proč mluvíte zrovna o kometách.“
„Protože tahle metaforická má extrémně krátkou periodu. Přesně deset let a dva dny.“
„Stále nerozumím.“
„Jednou za tenhle časový úsek přijde Ošklivé téma. Letos o bití a absenci přátelství. Je důležité, protože nás trochu znechutí, trochu otráví – ale hlavně nám připomene, co je důležité a co máme na dubnovém drabblení tak rádi. Většinou dostáváme Pěkná témata, a píšeme Ošklivá drabblata. Ale když přijde Ošklivé téma, půlka identit začne chrlit milé a vtipné stoslovky.“
„Prostě nevíte, co chcete.“

Závěrečná poznámka: 

23. 4. 2014 Přizdisráč.
25. 4. 2024 Uhoď ho, nemá žádné kamarády!.
27. 4. 2034 ???.

Obrázek uživatele Apatyka

U kadetů

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Moc nenavazuje na předchozí.

Drabble: 

„Dnešní téma je docela hezké.“ Je deset večer, jsem unavená a na rameni mi sedí krysa, ale u Adelaidy se probudil nezdolný pedagogický optimismus. Žádné odkládání psaní na neděli! „Dává vám příležitost představit její politickou činnost.“
„Vrána vráně oči nevyklove, radši si spolu sednou a založí partaj. Ačkoli zrovna tihle krkavcovití nebyli žádní krkouni. Sesedli se v roce 1905 a chtěli postupnou demokratizaci impéria. Ve volbách 1917 získali bratru pět procent a hned v prosinci téhož roku je zakázali. Byli moc napravo, moc liberální, moc demokratičtí. Členkou jejich hejna byla i Adelaida Vladimirovna Žekulina, toliko váš předobraz. Jste spokojena?“
„Naprosto!“

Závěrečná poznámka: 

Konstitučně-demokratická strana aneb kadeti.
Pedagogický optimista věří, že výchova je prakticky všemocná. Pokud vám to připomíná behaviorismus, jste na správné stopě. Zde použito napůl vážně, napůl jako interní vtip – kdyby to nebyla tak umanutá postava, nechám si dnešní téma na neděli, tedy mě docela úspěšně vychovává ke kázni :)

Obrázek uživatele Apatyka

Do školy

Úvodní poznámka: 

Tohle už je součástí letošního volného metaseriálu, a tedy na scému se vrací rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Minulé drabble ze seriálu hodně vybočovalo, formou i obsahem, teď už se zase vracíme do normálních kolejí.

Opět Ruské gymnázium v Moravské Třebové.

Drabble: 

„Školní uniformy jsou především praktická záležitost,“ začíná Adelaida výklad. „Za prvé: okamžitě a snadno rozlišíte žáky své od žáků cizích. Za druhé: stíráte sociální rozdíly. A za třetí: máte jistotu, že všechny děti mají boty. Protože nebýt uniforem… Československá vláda nám pomáhala způsobem naprosto nevídaným, ale kdyby se o sebe ty děti měly starat samy, chodí bosé a otrhané – do biografu na zakázané filmy!
Chlapecké uniformy zahrnovaly čepici se štítkem, sako, dlouhé kalhoty s opaskem a uzavřené lesklé boty. Děvčata dostávala černé košile a sukně do půli lýtek, černé punčocháče a botky s páskem přes nárt. Jednoduché, praktické–"
„Asexuální,“ doplním.

Závěrečná poznámka: 

Na všeobecné přání doplňuji fotografii. Bohužel, tu, ze které jsem brala popis dívčích uniforem stejně jako tu chlapeckou mám jen v papírové podobě. Nicméně v e-podobě se mi podařilo najít fotografii žaček moravskotřebovského gymnázia při venkovní hodině tělocviku. Úmyslně ji ponechávám větší, aby ty uniformy byly aspoň trochu vidět.
Fotografie pochází se soukromého archivu A. Kopřivové, já jsem ji převzala odsud:
HAŠKOVÁ, Dana; KOPŘIVOVÁ, Anastazie; BĚLOŠEVSKÁ, Ljubov; JANČÁRKOVÁ, Julie a GAGEN, Sergej Jakovlevič. Osobnosti emigrace z území Ruské říše v meziválečném Československu: biografický slovník. Praha: Academia, 2023. ISBN 978-80-200-3437-3. Str. 345
V téže publika na str. 346 byste nalezli fotografii, ze které jsem čerpala původně a v publikaci citované zde, je na str. 94 otištěna fotografie prvňáčka v zimní školní uniformě. V tomto článku zase najdete fotografii z hodiny tělocviku chlapců (stojí za to, ačkoli podobu uniforem z ní nevyčtete).

Obrázek uživatele Apatyka

Po srdcích

Úvodní poznámka: 

Je a není to součást letošního metaseriálu. Pořád se pohybujeme okolo příběhu Adelaidy Žekuliny a její rodiny. Forma je ovšem hodně odlišná. A pro jednou nevystupují ani Autorka, ani Postava. Snad mi to prominete.
S minulým drabbletem to prakticky vůbec nesouvisí, ale pro pořádek sem ten odkaz dávám.

Varování: 

Smrt dětí, válka... snad to radši ani nečtěte.
Experimentální forma.

Drabble: 

Kyjev. Gymnázium. A rok. 1918. Chybí. Jedna třída. A dlažba před budovou. Je rudá. Proč. Nikdo neví. To jenom přišla. Rudá. Armáda. A celou třídu vyvedli ven. Bolševici. A všechny ty chlapce. Bylo jim sedmnáct. Snad osmnáct. Postříleli. Jeden. Gleb Sergejevič Žekulin. Druzí. Dnes už. Bezejmenní. Co na tom. Záleží. Byla přece. Válka. A vedlejší oběti. Její součást. Tak proč se. Ptát. Křičet. Po jménech. Po srdcích. Není. Ani jedno. Na co srdce. Stačí játra. Na dobré zažití. Vodky. Před spaním. Umlčet. Rozsekané. Myšlenky. Duše. Mrtvoly.
A přitom.
Mít tak.
Srdce.
Dvě.
To jedno.
Pro krev.
To druhé.
Pro cit.

Obrázek uživatele Apatyka

Na větvi

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Moc nenavazuje na předchozí.

Ruské gymnázium v Moravské Třebové.

Drabble: 

„Viděla jste dnešní téma?“
„Zajisté.“
„A?“
„Vaše vyjadřovací schopnosti se stále zhoršují… Pokud může jít i o úsek časový, doporučila bych vaší pozornosti přelom jara a léta. Teplo, milo, poslední ročníky mají po maturitě, ale ještě bydlí v internátě… Neřekla byste, co všechno jsme během těch let musili řešit.“
„Já bych neřekla. Vy povídejte!“
„V roce 1929 tři absolventky vyrazily slavit do výšin. Vyšplhaly se do koruny stromu, hlavičky nakadeřené, tvářičky namalované a poprvé legálně kouříce se fanfarónsky nechávaly fotografovat.“
„A jak to dopadlo?“
„Dle očekávání. Při slézání si potrhaly punčošky, poničily účesy a ještě jim bylo zle z tabáku.“

Závěrečná poznámka: 

Fotografie pochází ze sbírky Anastazie Kopřivové a já jsem ji převzala odsud:
BABKA, Lukáš; GAGEN, Sergej Jakovlevič; HARBUĽOVÁ, Ľubica; HAŠKOVÁ, Dana; HAUSER, Jakub et al. Příběhy exilu: osudy exulantů z území bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu = Stories of exile : the destinies of exiles from the territory of the former Russian empire in interwar Czechoslovakia = Istorii izgnanija : sud‘by èmigrantov s territorii byvšej Rossijskoj imperii v mežvojennoj Čechoslovakii. Přeložil Moe BINAROVÁ, přeložil Jekaterina BOBRAKOVA-TIMOŠKINA, přeložil Melvyn CLARKE, přeložil Barbara DAY, přeložil Graeme DIBBLE, přeložil Tereza CHLAŇOVÁ, přeložil Michaela LEMEŠKINOVÁ, přeložil Anna ROSOVÁ. Praha: Památník národního písemnictví, 2018. ISBN 978-80-87376-49-2. Strana 99.

Vím, že obrázky nemáme zneužívat. Ale moc prosím, buďte na mě hodní, jinak ji pro čtenáře zpřístupnit nemůžu :)

Obrázek uživatele Apatyka

Při vidění

Úvodní poznámka: 

V rámci letošního seriálu bych to prováděla jen těžko; přepisovat cizí neumím a nechci – a tak mi nezbylo než zacouvat v čase a vrátit se k některému z minulých ročníků.
Tak tedy, třetí duben 2020, téma Mrk smrk a drabble Vidění. Vystupují sedmiletý Pavel Timofjejevič Gorgulov a jeho adoptivní matka. V původním drabbleti jsme na scénu nahlíželi jeho optikou, dnes se podíváme do hlavy k ní.

Drabble: 

Známá vůně smrkového dřeva a čadících svící jí naplňuje chřípí. Tohle je domov, dětství, svět. Pavlík – její syn po lásce, třebaže ne po krvi – klečí vedle ní. Myslí si, že je ponořená do modliteb, že ho nehlídá. Proto využívá příležitosti a zvědavě se rozhlíží kolem. Jeho pohled se zastaví na ikoně svatého Nikolaje. Oči se rozostřují a rty roztahují do širokého úsměvu. Srdce i dech se v ní zadrhne a ona sklání hlavu níž, aby vzdala dík. Moc dobře zná ten pohled i úsměv; zná i ten závratný pocit, když se malovaný světec pohne, aby dal své znamení a požehnání.

Závěrečná poznámka: 

A pokud jsem bonus špatně pochopila, vůbec mi nebude vadit, když bezbodově :)

Obrázek uživatele Apatyka

Na rozdíl od sourozenců

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Spíše nenavazuje na předchozí.

Drabble: 

„Pokud ještě na okamžik přistoupím na vaši nesmyslnou hru a připustím své ztotožnění s reálnou historickou osobností, pak musím konstatovat, že jako spisovatelka jste naprosto selhala.“
„Proč tentokrát?“ Bavím se. Adelaida sice prská jako vzteklá kočka, ale nenávistný osten z počátku dubna se dávno vytratil.
„Obšírně se zabýváte mými/jejími dětmi. Byly tu už téměř všechny, některé dokonce opakovaně. Ovšem na Nikolaje Sergejeviče jste buď zapomněla, nebo hůř, rozhodla jste se ho ignorovat.“
„Máte pravdu. Ale on byl tak významný… Na rozdíl od svých jedenácti sourozenců byl opravdu kapitolou sám pro sebe.“
„Tak se rozhodněte: letošní dobročinnost, nebo příští duben?!“

Závěrečná poznámka: 

"mými/jejími" počítám dle metodiky a na rozdíl od počítadla jako dvě slova, čímž pádem je to rovná stovka :)

Obrázek uživatele Apatyka

Následkem přestávky

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Víc meta. Souvisí s minulým drabbletem a zejména s komentáři u něj.

Drabble: 

„Vyhlašuju organizační přestávku. Je nás jak škaredých psů!“
„No dovolte?!“ matka s dcerou předvádějí dokonalý dvojhlas. Radši je ignoruju.
„Ty,“ obrátím se k jednorožci, „zajdi nejdřív za strigg, čeká na tebe její dcera. Potom zaběhni pozdravit Esti Veru, navštiv Toru, a pak pokračuj k Dede. Ta už tě navede, kam máš pokračovat.“ Zafrká a odběhne. Snad trefí…
„Teď vy, Olgo Sergejevno.“
„Já bych chtěla jenom říct, že jsem byla dvakrát vdaná, že jsem studovala na Ruském pedagogickém institutu J. A. Komenského a že se neví, kdy a kde jsem umřela.“ Její hlas ještě doznívá pokojem, ale ona už se rozplynula.

Závěrečná poznámka: 

Čímž pádem nám v ději opět zůstaly jen Modelová autorka a Postava, což je docela únosné.

Obrázek uživatele Apatyka

Pro děti

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Souvisí s minulým drabbletem a taky s tímhle starším.

Drabble: 

„Snažila jsem se. Jako matka i učitelka...“ Pohledem pohladí opodál sedící Olgu. Jednorožec spásá trávník před domem a já srkám černý čaj s medem. Na uklidnění. „Monsieur Decroly a jeho způsob, respekt k dětem – to přišlo až v novém století. Když zakládal tu první školu – tu pro handicapované děti – byly Věrce tři roky a čekala jsem Gleba. A pak o sedm let později bruselská École de l'Ermitage. Ta už byla pro děti zdravé. Ale pořádně jsem jeho metody mohla studovat až v Československu, ve dvacátých letech. Vlastně pozdě. Moje děti už mě nepotřebovaly a já místo vyučování jezdila po konferencích…“

Závěrečná poznámka: 

École de l'Ermitage počítám celkem jako tři slova, ve shodě s počítadlem i metodikou.
O Decrolym a jeho metodách třeba tady nebo tady.

Nechcete někdo jednorožce? Nemůžu se ho zbavit...

Obrázek uživatele Apatyka

S jednorožcem

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Což byste v posledních třech drabblatech skoro nepoznali, ale já se k té historické lince zase vrátím. Sluníčkové drabble s jednorožcem, což souvisí s komentáři u tohohle.

Drabble: 

Dveře bytu se samy od sebe otevírají, zaznívá monumentální hudba (kterou podvědomě identifikuju jako „něco od Wagnera“) a dovnitř majestátně vchází ohromný bílý kůň s duhovým rohem na čele. Po jeho boku kráčí mladá, zářivě se usmívající žena.
Stop. Něco je hodně špatně. Tolik jsem toho fernetu zase nevypila.
„A vy jste…?“
„Moje dcera.“ To byla Adelaida.
„Olga Sergejevna,“ promluví konečně přízrak. Ovane mě smrtící dávka šalvěje. Asi si ráno omylem udělala ústní vodu z dvojnásobné dávky babského ucha. „Plním přání Esti Veře a přivádím vám do seriálu jednorožce. A taky vám pomáhám napsat sluníčkové drabble a dodržet daný slib.“

Závěrečná poznámka: 

Slib byl dán mile_jj, ale sto slov je sto slov, snad promine, že nebyla zmíněna jmenovitě :)
A příště už vážně vážně.

Obrázek uživatele Apatyka

U nás

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Hodně, hodně meta, moc nesouvisí s předchozím.

Varování: 

Békovina. Hodně černý humor, který vám vůbec nemusí připadat humorný. Chyba není na vašem přijímači.

Drabble: 

„Dávám vám jedinečnou možnost zcela samostatně rozhodnout, jak s tématem naložíme.“
„U nás v Rusku jsme se v mé době stříleli a probodávali. Móda vyhazování z oken přišla až ve vašich časech.“
„Ehm! Mohla bych vybočit ze seriálu. Oprášit plukovníka Hejmovského. Zatím tu má jen jedno připitomělé drabble; jenomže nesplňuje podmínku významnosti. Navíc je to s ním dost zamotané–“
„Tak vyhodím z okna vás. Pro mne jste velice významná. Kdyby nebylo vás, neexistuji a neřeším žádná témata… Kam jdete?“
„Do hospody. Doháníte mě k defernetstraci.“
„Nepijete.“
„Já, modelová autorka, piju. A empirická autorka lomeno abstinentka ať třeba vzteky vyletí oknem.“

Obrázek uživatele Apatyka

Navzdory neshodám

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Hodně meta, moc nesouvisí s tímhle.

Drabble: 

„Už zase rozostřujete hranice mezi fikcí a historií, mezi mnou a jí.“
„Snad rozostřujeme, ne? Půlku drabblat si píšete sama.“
„Jsem výplod vaší fantazie. Výplody nepíšou. A jestli máte dojem, že existuji i mimo vaše představy, zvažte prosím návštěvu příslušného odborníka na duševní zdraví.“
„Já samozřejmě velmi dobře vím, jak to s vaší jsoucností je. Napovídat mi nemusíte. Ale taky vím, že bych mohla jednoduše ukončit seriál a vás jednou provždy zlikvidovat.“
„Na to si netroufnete.“
„Myslíte, že se bojím ‚výplodu svojí fantazie‘?“
„Tak pomatená ještě nejste. Ale za ty dva týdny jste si příliš mě oblíbila. Chyběla bych vám.“

Závěrečná poznámka: 

A navíc má pravdu.

Obrázek uživatele Apatyka

V nemoci

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Volně (ne)navazuje na tohle.

Drabble: 

„Nevíte, jaké to je.“
„Zase se vrací.“
„Snad, ale tenkrát… to byl mor. Tolik lidí, tolik přátel, tolik dětí…“
„Sandži Basanovič Balykov. Michail Fjodorovič Frolov. Marija Alexandrovna Litvjak.“
„Budete pokračovat ještě dlouho?“
„Mohla bych. Mám dlouhý seznam.“
„Taky Irinka. Koré snědla proklaté granátové jablko a zůstala uvězněna v podsvětí. Moje dceruška vykašlávala ta jeho jedovatá rudá zrníčka, dokud… Souchotiny, to byl mor naší doby. A všechna švýcarská sanatoria a celý Výbor pro boj s tuberkulózou při Spolku ruských lékařů v ČSR nezmohly nic, vůbec nic. Sem tam se někdo uzdravil – a do deseti let znovu onemocněl. Žádná ‚bílá nemoc‘. Tuberkulóza.“

Obrázek uživatele Apatyka

Červenec 1944, Velkoněmecká říše

Úvodní poznámka: 

Mimo seriál.
Nahrazuji si téma "DMD č. 12. pro 12. 4. 2024. Téma: Poslední vlak domů". Díky.

Drabble chce býti fikcí na motivy osudu Nikolaje Viktoroviče Gladkého.

Varování: 

Budiž vám varováním název.

Drabble: 

Nikolajovi je devatenáct.
Má ruské jméno, ruského tátu a ruskou mámu. Narodil se v Brně, ale celý život prožil ve Francii. Mluví rusky i francouzsky a někdy neví, kdo vlastně je. A tak si opakuje to, co ví.
Je skaut. Je syn hrdiny z první světové i občanské války. Je syn válečné zdravotní sestry. Je člověk. A to všechno ho zavazuje.
Mohl couvnout. Měl tisíc možností vrátit se ve zdraví. Promeškal je všechny. Poslední vlak domů právě odjel. Výpravčí v kožených kabátech ho posadili do toho druhého.
Dobytčák přeplněný k prasknutí, horko a krev.
Nikolajovi bylo devatenáct.
Nikolaj je mrtvý.

Obrázek uživatele Apatyka

S Jeanem

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Volně (ne)navazuje na tohle.

Drabble: 

„Decrolyho metody mě uchvátily. Ten gentleman byl oázou živé vody v poušti prehistorických papedagogických pseudometod.“
„Nepřehánějte to s těmi předponami tolik. Nikdo vám nebude rozumět.“
„Ve dvacátých letech se situace ve školství zdála být neúnosná. Mohli jsme jen čekat, kdy přepjatá gumička praskne a vyprahlá Sahara se poprvé zazelená.“
„Vyčerpala jste mi celý dnešní příděl metafor. Navíc by to šlo říct mnohem jednodušeji.“
„Například?“
„Po první světové válce rostlo napětí mezi vědeckým a technickým pokrokem na jedné straně a školstvím zakonzervovaným v předminulém století na straně druhé. Významný byl především rozvoj psychologie. Řešením se stal vznik alternativních proudů ve vzdělávání.“

Závěrečná poznámka: 

Jean-Ovide Decroly. Belgický ekvivalent Marie Montessori v nohavicích.

Obrázek uživatele Apatyka

Proti času

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Opět více meta, (ne)navazuje na tohle.

Drabble: 

„Šestatřicet minut do půlnoci. Začínáte nestíhat.“
„Přestaňte si laskavě hrát na přesný čas a radši mi pomozte něco pořádného vymyslet.“
„Lituji. Všichni jsme jeli lodí. A navíc z domova pryč.“
„Co Nina?“
„Nechápu, jak by vám moje druhorozená dcera mohla pomoci s tématem.“
„Zůstala v Rusku, totiž ve Svazu. To by snad šlo nějak narafičit.“
„Poprvé se provdala za knížete Obolenského,“ zabere se Adelaida do vzpomínek.
„A podruhé za muže z lidu, pana Kornějčuka,“ doplním já. „Nevíte o něm něco? Nebyl náhodou u dráhy?“
„Bohužel, nemohu sloužit. Vím o něm zrovna tolik, co vy. Chyba v transferu informací, či co.“

Obrázek uživatele Apatyka

Ku shodě

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Opět více meta, po dvou vážnějších drabblatech odlehčujeme. Pokud by vás snad zajímalo, na co to (ne)navazuje, tak jen račte.

Drabble: 

„Mohla bych vám zase vynadat. Jistěže výhradně kvůli tématu.“ V očích má jiskřičky a v hlase smích. Zdá se, že jsem ji konečně získala na svou stranu. Jen aby nám vydrželo.
„Proč tentokrát?“ hraju s ní.
„Důvod se vždycky najde.“
„Když mluvíte o svých studentkách a studentech, jste laskavost sama. Na mě pořád jen útočíte.“
„Vy nejste moje studentka. Samozřejmě, že se k vám chovám… odlišně.“
„A to pochopitelně znamená s patřičnou zdvořilostí a uměřeností, že?“
„Kdo si vymyslel postavu na pěst? Kdo mi říkal baba princmetálová? Kdo si teď nemá nárok stěžovat?“
„Ale drabblí se mi s vámi skvěle.“

Obrázek uživatele Apatyka

Z přesvědčení

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Symbolicky navazuje na toto.

Drabble: 

„Ale to víte, že někteří se na gymnázium zapsali jen proto, aby se dostali do Československa. A pak pokračovali, aby mohli pobírat státní pomoc. Někteří si kvůli tomu dokonce ubírali roky. Tak staré maturitní ročníky svět neviděl.“
„Vy jste ovšem měla možnosti jim to… zatrhnout. Nepřijmout je na školu. Nevzít je s sebou do Československa.“
„V deformovaných krystalických mřížkách pyritu – tvrdí vědci vaší doby – se mohou nalézat nanočástice zlata. Možná se tam dostaly při krystalizaci, možná je tam ukryl Stvořitel. Já osobně jsem dělala všechno pro to, abych své studenty nekřivila. Vědcům navzdory z nich tím spíš rostli zlatí lidé.“

Obrázek uživatele Apatyka

S obcí

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Moc nenavazuje na toto, zato souvisí s tímto.

Jsme v roce 1919.

Varování: 

Explicitně tam není nic. Ale implicitně... děti.

Drabble: 

Někdy dojde vyřídilka i té nejvzpurnější a nejuhádanější postavě pod sluncem. Někdy jsem ráda, že jako její autorka znám její myšlenky. Někdy ne.
Když opouštěla Kyjev, nechávala za sebou celý život. Obě školy, jež řídila, a s nimi desítky žaček, které léta znala a milovala jako vlastní děti. (Jako by milovala Adelaidu. Jako milovala Marinu. Zoju. Kiru. Sergeje. A Gleba. Než zemřeli. Než ho zabili.)
Konstantinopol je jen zablácené město na konci civilizace. Děti ostatních emigrantů malé, usmrkané a nevzdělávané. A to nemá být. Tak společně s Petrem Petrovičem a Petrem Dmitrijevičem založila Ruské gymnázium Všeruského svazu měst v Konstantinopoli.

Závěrečná poznámka: 

Důležitá historická poznámka
Tohle gymnázium si prosím nepředstavujte jako ta dnešní. Bylo třináctileté. Studenti nastoupili jako šestileté děti a ven se vyklackovali jako osmnáctiletí maturanti.
Zároveň tam často studovali studenti poněkud přestárlí. Jeden z důvodů mohl být, že kvůli velké válce/revoluci/občanské válce v době, kdy studovat měli, nemohli. Druhý, prozaičtější důvod byl, že jako studenti měli mnohem větší šanci získat vízum a azyl (třeba v Československu).
O pánech P. P. Jureněvovi a P. D. Dolgorukovi si povíme třeba někdy příště ;)

Obrázek uživatele Apatyka

Při hledání

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Má společné aktérky s tímto.

Drabble: 

„Ve vašem případě je počátkem všeho empirická autorka.“
„A ta se vyloupla ze vzduchoprázdna?“
„Ne. Ta se vyloupla z malé holky, co ráda vymýšlela fantasmagorie; z vyhraného okresního kola olympiády v českém jazyce (protože se sama se sebou vsadila, že když to klapne, zkusí se do toho drabblení taky zapojit) a z výstavy Zkušenost exilu, na které definitivně propadla fenoménu ruské meziválečné emigrace v Československu.“
„A dál?“
„Dál jsem přišla já. Modelová autorka. V rámci téhle série taky personální čili homodiegetická vypravěčka a interní fokalizátorka.“
„Ale pořád jste nám neřekla kde.“
„V Praze roku 2024... Nebo v Kursku roku 1866.“

Obrázek uživatele Apatyka

Za války

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Velmi volně (ne)navazuje na toto.

Drabble: 

„Nemůžete psát o tom, co jsem dělala za války.“
„Protože nejsou žádné doklady?“
„Ano.“
„Kolaborantka jste nebyla určitě; to bychom věděli. Přinejmenším z poválečných soudů. Takže šedá zóna, nebo odboj.“
„O případné odbojové činnosti byste nejspíš nějaké zprávy našla.“
„Pokud jste byla dostatečně šikovná…“
„Já. Předpokládám, že kvůli tématu mi teď do života nasadíte Jamese Bonda a domácí výrobu výbušnin. Protřepat, nemíchat, vyhodit se do povětří.“
„…Teď jsem chtěla použít tu historku o předobrazu pana Q. To byl totiž, alespoň Eduard Stehlík to říká, ten… Důstojník… Britský… Sestrojil většinu vybavení pro Anthropoid… Jak on se to…“
„A máte po historce.“

Závěrečná poznámka: 

A teď mi prosím někdo pomozte, protože já mám fakt nefalšované okno.
Eduard Stehlík to vyprávěl několikrát, zcela jistě to vím o jeho přednášce v rámci oslav 80. výročí atentátu na Frankově zámku v Panenských Břežanech před dvěma lety. A skoro bych přísahala, že jsem to od něj slyšela ještě nejmíň jednou někdy jindy a někde jinde.
Jmenoval jednoho konkrétního britského důstojníka, který se podílel na sestrojení většiny vybavení pro Kubiše a Gabčíka. Našla jsem na internetu několik jmen předobrazu pana Q, ale žádné není to ono. Hypoteticky by to mohl být major Cecil V. Clarke, hlavní autor bomby pro Heydricha, ale nejsem schopná to ověřit. SOS?

Obrázek uživatele Apatyka

Z Ivanky

Úvodní poznámka: 

Nahrazuji si téma "DMD č. 1. pro 1. 4. 2024. Téma: Slepičárna". Díky.

Není součástí letošního (ani žádného jiného) seriálu. Docela malinkaté BJB.

Drabble: 

Ivanka pri Dunaji je obec na západě Slovenska. V roce 1919 se nedaleko odtud zřítilo letadlo a v něm jistý M. R. Štefánik.
Od roku 1950 se zde nacházel Výzkumný ústav chovu a šlechtění drůbeže.
Pod vedením jeho prvního ředitele, jistého V. I. Babuškina, tu bylo vyšlechtěno nové plemeno slepice: oravka – „jediné (slovenské, pozn.) národné plemeno sliepok“*!
Kvokajících orávek pobíhá po kurnících dodnes spousta (dokonce v různých barevných variantách) – ale když byla pro účely výstavy potřeba vycpaná, nenašlo se ani peříčko. Varianta živé expozice byla jednohlasně odmítnuta (výstavní prostory nejsou žádná slepičárna!), a tak nakonec návštěvníci místo drůbežáře potkali včelaře.

Závěrečná poznámka: 

* No fakt. Jen prosím autorovi/autorce článku neříkejte, že Vasilij Ivanovič Babuškin (1903–1973), který šlechtění vedl, byl rodák z Caricynu ;)
Zmíněného včelaře jste mohli potkat taky v povídce z loňské letní dobročinnosti. Na výstavě byl k prohlédnutí jeho úl a přidávací klícka.

Obrázek uživatele Apatyka

Na vztek

Úvodní poznámka: 

Součást letošního volného metaseriálu, tj. rozhovor Autorky a Postavy, jejímž předobrazem byla jistá Adelaida Žekulina. Tentokrát opravdu hodně meta. Velmi volně navazuje na toto.

Drabble: 

„Já sama?! Vy! Vy sama! Vy sama jste si mě vymyslela, přisoudila mi vzhled, názory i city! Předstíráte, že se mnou vedete rozhovory, ale přitom všechno, co já říkám, co si myslím – k ďasu! – co cítím, pochází výlučně z vaší pomatené představivosti! Dokonce ani tenhle dramatický monolog není můj! Chci svou svobodu, rozumíte?! Ale ne proto, že vy jste se tak rozhodla. Jsem autonomní literární postava! Alespoň jednou se chci projevit taková, jaká opravdu jsem! A přestaňte mi už konečně předepisovat každé slovo, které říkám!!!“
Zamrkám. Adelaida se hlasitě nadechne a upřeně mi zazírá do očí. Tohle bude ještě dlouhé.

Stránky

-A A +A